Lytiniai santykiai po gimdymo: didžiausios baimės ir mitai


Lytiniai santykiai po gimdymo – svarbi tema, tačiau apie ją dažnai nutylime arba kalbame pašnibždomis. Ne vienas baiminasi, kad po vaiko gimimo nebebus taip malonu, kaip buvo iki tol. Kur dingo seksualinis potraukis? Kada galima mylėtis po gimdymo? Šie ir panašūs klausimai kyla daugeliui jaunų šeimų.
Dažnai girdime, kad gimdymas neva pavagia moters seksualumą, o po vaikelio gimimo minties apie seksą net nelieka, nes buities rūpesčiai ir rutina užgožia bet kokius intymius malonumus ir lytiniai santykiai po gimdymo neegzsituoja. Ginekologų teigimu, lytinių santykių atgaivinimui reikalingas tiek emocinis moters pasirengimas, tiek medicininis pasiruošimas. Prieš pradedant vėl mylėtis rekomenduojama pasirodyti savo gydytojui.
Pasekmės pradėjus lytinius santykius per anksti
Per anksti atnaujintas lytiniai gyvenimas po gimdymo gali pasireikšti nemaloniomis ir pavojingomis aplinkybėmis. Itin svarbu, kad moteris išlauktų, kol sugis visos po gimdymo likusios žaizdos. Per anksti pradėtų lytinių santykių metu gali pasirodyti kraujo, o tai atveria kelią infekcijoms. Jei kraujuoja ilgai, gali grėsti ir gimdos uždegimas. Visgi imunitetas dar nėra sustiprėjęs, todėl svarbu būti atsargiems.
Po gimdymo moters organizme vyksta anatominiai ir hormoniniai pokyčiai. Pakitus hormonų pusiausvyrai organizme, makšties gleivinė gali būti išsausėjusi, todėl santykiai bus nemalonūs ir gali sukelti partnerei skausmą. Tačiau taip pat seksas po gimdymo padeda atkurti makšties sekreciją, normalizuojasi organizmui būtinų hormonų kiekis, todėl per ilgai uždelsti taip pat nėra rekomenduojama.
Kada galima mylėtis po gimdymo?
Ginekologai rekomenduoja 6-8 savaičių laikotarpį, kai dar reikėtų susilaikyti nuo sekso. Vyrui reikia dar pakentėti, tačiau taip pat svarbu paminėti, kad šis laikotarpis ne visuomet yra griežtai apibrėžtas. Moters pasirinkimas yra labai individualus. Vienoms noras grįžta anksčiau, kitoms vėliau.
Kartais net ir praėjus dviejų ir daugiau mėnesių laikotarpiui moteris lytinių santykių metu jaučia skausmą. Dažnai tai vyksta ne dėl anatominių pokyčių, o dėl pačios moters baimės ar nuovargio. Visgi, didžioji dalis dėmesio skiriama ką tik gimusiam kūdikiui, o ne lytinių santykių pasiilgusiam partneriui, taigi partneris turėtų tai suprasti ir gerbti moters norą šiek tiek palaukti.
Vyrai natūraliai jaučia baimę klausti, kada galima mylėtis po gimdymo. Tačiau apie tai kalbėtis būtina. Partneriai taip pat bijo, kad po gimdymo jo moters seksualinis potraukis taip ir nesugrįš. Abejojama, ar santykiai bus tokie pat malonūs. Tačiau tai – netiesa. Itin dažnai sakoma, kad po gimdymo seksualiniame gyvenime pradedama nauja era su naujais pojūčiais, todėl bijoti nereikia.
Dažniausi mitai apie seksą po gimdymo
- Apsauga nebūtina. Tikrai ne. Dažnai po gimdymo moterims menstruacijos atsiranda tik susitvarkius hormoniniams pokyčiams, o tai gali trukti iki kelių mėnesių. Visgi tai nereiškia, kad saugotis sekso metu nebereikia;
- Visada skaudės. Neverta taip galvoti. Skausmas praeina, nors gali būti, kad net pirmieji 5 lytiniai aktai bus nemalonūs ir skausmingi. Visgi, jei skausmas nepraeina, vertėtų pasirodyti ginekologui;
- Moteris niekada nebenorės sekso. Dažna jauna mama nejaučia lytinio potraukio dėl pakitusių hormonų žindymo laikotarpiu. Susinormalizavus hormonams lytinių santykių poreikis grįžta. Be to, seksas reikalingas;
- Seksas nebebus toks malonus. Tai, kad po gimdymo moters lytiniai organai ganėtinai išsitampo, dar nereiškia, kad tai nesusitvarkys, o santykiai bus nieko verti. Po gimdymo seksas dažnai būna iš atrandamas iš naujo.
Sekso pozos, rekomenduojamos po gimdymo
- Šaukšto poza. Pirmomis dienomis, kol vėl atnaujinamas lytinis gyvenimas, nemalonumą gali kelti į nesusitraukusią gimdą atsiremiantis penis. Šaukšto poza reikšminga tuo, kad neleidžia peniui įsiskverbti per giliai ir nesukelia partnerei skausmo.
- Moteris viršuje. Pozicija leidžia partnerei kontroliuoti sueities gylį ir judėjimo greitį, todėl moteris jausis saugesnė vengiant nemalonaus skausmo.